#515kilometrOdry
Biała Góra - dziki biwak,
punkt widokowy, przeprawa
LOKALIZACJA https://maps.app.goo.gl/2QnBScSv7kvr1XGD9
52°04'11.0"N 15°00'56.5"E
Położenie: 2 km na zachód od Osiecznicy (gm. Krosno Odrz.)
Rekomendowane #mikroprzygody: biwak w hamakach, śniadanie na trawie, noc nad rzeką, obserwacja ptaków, wycieczka rowerowa, marsz z kompasem
BIAŁA GÓRA
Miejsca tego nigdy nie badano archeologicznie. Dziś teren Poligonu Biała Góra, gdzie wojsko polskie i siły NATO ćwiczą przeprawę pojazdów pancernych po dnie rzeki Odry.
Jeszcze w początkach XX wieku zlokalizowana była tu osada, wywodząca swoją nazwę od piaskowego wzniesienia (52 m n.p.m.), na którym zlokalizowany był m.in. młyn. Obecnie nie pozostał żaden fizyczny ślad po ludziach tu żyjących. Całość terenu przeszyta jest okopami i umocnieniami ziemnymi, służącymi ćwiczącym tu żołnierzom.
Nieopodal Białej Góry (kilkaset metrów na zachód), znajdują się ruiny dawnej siedziby administracyjnej lasów państwowych Güntersberg. Nabrzeże Białej Góry służyło wówczas na potrzeby gospodarki leśnej do dokonywania spływu drewna. Miejsce to od połowy lat 30. XX wieku, do chwili obecnej, wykorzystywane jest przez wojsko do ćwiczenia przepraw rzecznych, ze względu na znajdujące się tu łagodne dno oraz szeroki brzeg Odry.
INFORMACJE PRZYRODNINCZE
źródło: Klub Przyrodników w Świebodzinie
Miejsce legów kani rudej Milvus milvus.
Mijesce propononwane jaki REZERWAT.
Część zachodnią i centralną proponowanego rezerwatu stanowi kompleks lasów łęgowych i terenów zalewowych ciagnący się wzdłuż Odry. Dominują tu łęgi dębowo-wiązowe Ficario-Ulmetum z drzewostanem w wieku ponad 150 lat, lokalnie przechodzące w tereny otwarte, w tym łąki o charakterze łąk trzęślicowych z licznie występującym kosaćcem syberyjskim Iris sibirica.
Wschodnia część projektowanego rezerwatu ma natomiast charakter odmienny, stanowi południowo-zachodnią część obszaru Natura 2000 Krośnieński Bór Suchy, obejmując skupienie borów chrobotkowych w wieku ponad 150 lat. Obiekt stanowi mozaikę boru chrobotkowego Cladonio-Pinetum i suboceanicznego boru świeżego Leucobryo- Pinetum, z charakterystycznymi gatunkami porostów z podrodzaju Cladina sp., Cladonia sp. oraz Cetraria aculeata.
Ważny element strefowania ochrony obszarów Natura 2000, szczególnie SOO Krośnieńska Dolina Odry oraz SOO Krośnieński Bór Suchy.
KONTAKT
+48 605 603 147
515kilometr@
site developement: ROBOTICKET
© 2024r.
KONCEPT Stowarzyszenie515