O poranku...
...zerwij się, przeciągnij, złap aparat fotograficzny, lornetkę, włóż termos do plecaka i wyjdź z domu. Przywitanie dnia nad rzeką w towarzystwie podnoszących się mgieł jest niezwykłym przeżyciem.
Warto przy tej okazji dowiedzieć się nieco więcej o samych MGŁACH - nad zbiornikami wodnymi, rzekami czy podmokłymi gruntami, można dostrzec mgły z parowania. Para wodna pochodząca z parowania ciepłej powierzchni zbiorników wodnych trafia na chłodne powietrze zalegające nad nią. Jeśli temperatura powietrza wzbogaconego parą wodną jest niższa od temperatury punktu rosy, rozpoczyna się kondensacja i nad zbiornikiem powstaje mgła [1]. W przypadku tego typu mgieł ważne jest, aby wystąpiła znaczna różnica temperatury między powierzchnią morza a napływającym chłodniejszym powietrzem – najczęściej 10°C lub więcej. Mgły te występują głównie w chłodnej porze roku, a w szczególności nad obszarami morskimi gdzie spływa chłodne powietrze znad lądu. Na tych akwenach wodnych, zjawisko to nosi nazwę „dymieniem mórz”.
Współautorami wpisu są Igor Laskowski i Rafał Dzik.
Oprócz mgieł z parowania, występują ponadto między innymi: mgły radiacyjne, frontowe, orograficzne. Jeśli chcecie dowiedzieć więcej o mgłach i o tym jak powstają, zapraszamy na stronę łowców burz, którzy merytorycznie i wyczerpująco wyjaśnią mgły ---> TUTAJ <---